Informacia
Treść

Praca w trybie zgody Google

Jeśli ta opcja jest włączona, CMP wyśle ​​dodatkowe informacje o zgodzie do GTM, Google Ads i Google Analytics.

Co to jest tryb zgody Google?

Główną ideą trybu zgody Google jest ciągłe uruchamianie analityki na stronie: w przypadkach, gdy użytkownik wyrazi zgodę, zostaną wygenerowane pełne raporty. A w przypadkach, gdy użytkownik nie wyraża zgody, do Google przesyłane są tylko ograniczone dane. Te ograniczone dane można wykorzystać do modelowania brakujących danych (patrz modelowanie poniżej).

Czym NIE jest tryb zgody Google?

Należy również pamiętać, że jedną z głównych cech trybu zgody jest modelowanie. Modelowanie obejmuje pewne minimalne wymagania (np. 100 kliknięć w reklamę dziennie na kraj i domenę). Jeśli nie osiągniesz minimalnych wymagań, modelowanie nie zostanie wykorzystane lub może generować bardzo ograniczone dane.

Uwagi: Korzystanie z trybu zgody Google ma największy sens, gdy żadne blokowanie nie jest aktywne. W każdym razie, jeśli korzystasz z blokowania Google Analytics, tryb zgody może pomóc (prze)modelować brakujących użytkowników.

Uwaga: Pamiętaj, że tryb zgody będzie działał tylko wtedy, gdy zostanie skonfigurowany we właściwej kolejności. Nieprawidłowa konfiguracja może spowodować śledzenie mniejszej ilości danych w porównaniu do sytuacji, gdy w ogóle nie korzystasz z trybu wyrażania zgody.

Uwaga: Należy pamiętać, że w większości przypadków każdy pomiar będzie wymagał zgody. Dlatego zalecamy, aby zawsze blokować Google Analytics w swojej witrynie do czasu uzyskania zgody.

Jedną z zalet korzystania z trybu zgody Google jest modelowanie, które ma miejsce w przypadku użytkowników, którzy odrzucili. Jeśli wygenerowana zostanie wystarczająca ilość danych (obecnie wymagane minimum to 100 kliknięć dziennie), GA pobierze dane od użytkowników, którzy zaakceptowali reklamę i spróbuje zastosować dane dotyczące użytkowników, którzy odrzucili. W ten sposób można wygenerować modelowane dane śledzenia, nawet dla użytkowników, którzy odrzucili.

Przykładowy zrzut ekranu z opisu modelowania Google:


(Źródło: Google)

Powyższy przykład pokazuje 1000 kliknięć w reklamę (użytkownicy przychodzący do Twojej witryny), z których 50% klika akceptują, a 50% odrzucają. Na podstawie danych generowanych przez użytkowników, którzy uzyskali zgodę, GA może prognozować dane dla użytkowników, którzy nie uzyskali zgody. W rezultacie strona zobaczy więcej danych w swoich raportach GA.

Praca w trybie zgody Google

Aby aktywować tryb zgody Google, witryna musi wysłać określony sygnał do kodu Google Analytics. Bez sygnału tryb zgody nie będzie działał!

Chociaż CMP automatycznie ustawi stan domyślny dla gtag aby odmówić, konieczne jest ręczne ustawienie statusu w kodzie Google Analytics, aby zapewnić, że Consent Mode jest włączona przed uruchomieniem Google Analytics. Aby to zapewnić, jest wymagany aby dodać następujące wiersze kodu. Zalecamy dodanie poniższego kodu do strony przed innymi tagami Google:

<script>
 window.dataLayer = window.dataLayer || [];
 function gtag(){dataLayer.push(arguments);}

 gtag('consent', 'default', {
  'ad_storage': 'denied',
  'analytics_storage': 'denied',
  'wait_for_update': 500
 });

 dataLayer.push({
  'event': 'default_consent'
 });
</script>

Powyższy przykład kodu ustawia domyślny stan dla ad_storage i analytics_storage do denied. Pamiętaj, że istnieją inne statusy, które możesz ustawić w celu dostrojenia zachowania.

UWAGA: Zablokowanie tagów Google do momentu uzyskania zgody w związku z korzystaniem z trybu zgody będzie miało wpływ na działanie trybu zgody.

UWAGA: Korzystając z naszego GTM consentmanager szablon, ten dodatkowy kod nie jest potrzebny.

Włączanie Google Consent Mode in consentmanager

Aby włączyć Google Consent Mode, proszę idź do Menu > CMP > Edytuj > Inne ustawienia i włącz Google Consent Mode. Jest wymagany aby włączyć tryb zgody w ustawieniach CMP I wykonaj opisane powyżej zmiany kodu.

GTM oferuje również możliwość współpracy z Consent Mode w celu ochrony tagów przed wyzwalaniem. Aby skorzystać z tej funkcji, możesz skorzystać z naszego Szablon GTM lub możesz ręcznie zaimplementować CMP na stronie lub w menedżerze tagów.

Należy pamiętać, że funkcja trybu zgody dla GTM jest TYLKO pomocą wizualną i nie powoduje żadnego faktycznego blokowania.

Aby włączyć Consent Mode w GTM wykonaj następujące kroki:

 1. Zaloguj się na swoje konto i kliknij Administrator > Ustawienia kontenera

 2. Zaznacz pole „Włącz przegląd zgód” i naciśnij Zapisz

 3. Po włączeniu znajdziesz ikonę tarczy pod tagami, która pokaże Ci, które Consent Mode do którego tagu stosowane są ustawienia: 4. Zaktualizuj każdy tag, którego chcesz użyć Consent Mode (np. Google Analytics, Google Ads itd.), kliknij Ustawienia zaawansowane > Ustawienia zgody i ustaw go na „Wymagaj dodatkowej zgody na uruchomienie tagu". Dodaj Consent Mode nazwy wymagane dla tagu, np. analytics_storage or ad_storage.

Po Google Consent Mode jest aktywowany, CMP automatycznie wyśle ​​informację o zgodzie granted or denied do tagu GTM/GTM. CMP automatycznie rozróżni, który dostawca Google jest aktywowany/dezaktywowany i wyśle ​​prawidłowe informacje do Google. Obecnie mapowanie wygląda następująco:

vendor ID Typ zgody Google Opis
s1, s1498 ad_storage Włączy/wyłączy reklamowe pliki cookie
s26 analytics_storage Włącza/wyłącza analityczne pliki cookie.
każdy inny sprzedawca cmp_[dostawca] Włączy/wyłączy dostawcę (np. cmp_s123 dla dostawcy 123)
każdy cel cmp_purpose_[identyfikator celu] Włączy/wyłączy cel (np. cmp_purpose_5 dla celu 5)

Uwaga: dodatkowe wsparcie dostawcy/celu w GTM jest obecnie bardzo ograniczone. Dlatego nie zalecamy używania cmp_... i cmp_purpose_..., ale zamiast tego dostosuj wyzwalacze.

Więcej informacji

Więcej informacji można znaleźć tutaj:

 

Powrót do góry