Informacia
Treść

Biała i czarna lista domen

Aby użyć kodu CMP na stronie internetowej lub aplikacji, domena strony internetowej lub nazwa aplikacji muszą zostać umieszczone na białej liście. Jeśli domena lub nazwa aplikacji nie zostanie umieszczona na białej liście, system umieści domenę na czarnej liście po upływie określonego czasu (patrz poniżej). Jeśli kod CMP zostanie użyty w domenach, które są umieszczone na czarnej liście, zobaczysz ikonę ostrzegawczą w lewym dolnym rogu strony internetowej:

Jak dodać domeny i nazwy aplikacji do białej listy?

  1. Pierwszym krokiem może być po prostu rozpoczęcie korzystania z kodu CMP na stronie internetowej lub w aplikacji. Gdy tylko zaczniesz korzystać z kodu CMP, system zacznie zbierać nazwy domen/aplikacji, na których zainstalowano kod.
  2. Listę znalezionych domen i nazw aplikacji znajdziesz pod Menu > CMP > Ustawienia ogólne:
    Kliknij na pole, aby otworzyć listę domen/nazw aplikacji:

  3. Na liście możesz zobaczyć przyciski Zatwierdź i Odrzuć dla każdego wiersza. Kliknij Zatwierdź, aby dodać domenę/aplikację do białej listy i kliknij Odrzuć, aby dodać domenę/aplikację do czarnej listy.
  4. Po zatwierdzeniu lub odrzuceniu przyciski znikają (ustawienia dla domeny/aplikacji można zawsze zmienić za pomocą ikony „...” znajdującej się po prawej stronie każdego wiersza).

Co dzieje się z domenami/aplikacjami?

W zależności od statusu domeny lub aplikacji system zareaguje w następujący sposób:

  • Domena/aplikacja jest na białej liście:
    • CMP będzie nadal dostarczać warstwę zgody na tej stronie internetowej lub w tej aplikacji w zwykły sposób.
  • Domena/aplikacja jest na czarnej liście:
    • CMP przestanie dostarczać warstwę zgody na tej stronie internetowej lub aplikacji. Odwiedzający nie zobaczą warstwy zgody i nie będą mogli wyrazić zgody. System będzie kontynuował zliczanie odsłon dla tych domen, aby klient mógł uzyskać przegląd.
  • Domena/aplikacja jest w trakcie realizacji:
    • CMP będzie nadal dostarczać warstwę zgody na tej stronie internetowej lub aplikacji jak zwykle. W zależności od pakietu, w którym jesteś, system automatycznie zatwierdzi lub odrzuci oczekujące domeny po ustalonej liczbie dni (patrz poniżej).

Co się stanie, jeśli nie zatwierdzę lub odrzucę domeny/aplikacje?

W zależności od pakietu system będzie automatycznie zatwierdzał lub odrzucał domeny w następujący sposób:

Pakiet Ramy czasowe Działania
Podstawowy, Początkujący, Standardowy 14 dni Oczekujące domeny/aplikacje to automatycznie odrzucone. Musisz stać się aktywny, aby utrzymać dostawę w tych domenach lub aplikacjach.
Agencja 14 dni Oczekujące domeny/aplikacje to zatwierdzone automatycznie. Nie musisz stawać się aktywny, ale zamiast tego powinieneś regularnie sprawdzać, czy domeny nie powinny zostać odrzucone.
Enterprise - Bez zmian. Domeny pozostaną oczekujące, dopóki nie zostaną ręcznie zmienione.

Jak mogę ustawić domenę jako domenę testową/tymczasową lub alias?

Aby oznaczyć domenę lub nazwę aplikacji jako domenę testową, kliknij ikonę „...” po prawej stronie każdego wiersza w oknie domeny i wybierz opcję „Ustaw jako domenę testową” lub „Ustaw jako domenę aliasową”.

  • Domeny testowe: System wyświetli baner plików cookie w tych domenach, ale crawler nie użyje tych domen jako punktu wyjścia, jeśli włączone jest indeksowanie mapy witryny. System zweryfikuje również ilość ruchu dostarczanego przez te domeny i ostrzeże, jeśli ruch stanowi znaczną część całkowitego ruchu na koncie.
  • Domeny aliasów: System będzie traktował tę domenę tak samo, jak zatwierdzoną domenę, ale nie będzie jej używał jako punktu wyjścia, jeśli włączone jest indeksowanie mapy witryny. System zweryfikuje również, czy domeny są rzeczywiście podobne, porównując zawartość domeny.

Należy pamiętać, że domeny testowe mogą mieć ograniczony zakres i można z nich korzystać jedynie przy ograniczonej liczbie wyświetleń stron w miesiącu.

Dlaczego widzę domeny, które nie należą do mojej firmy?

W wielu przypadkach na liście domen mogą pojawić się domeny, które nie należą do Twojej firmy. Dzieje się tak, gdy domena strony trzeciej kopiuje kod witryny na tę domenę strony trzeciej i ładuje ją.

Typowym przykładem jest Google Translate witryny: Usługa tłumaczeniowa pobierze zawartość witryny (w tym kod CMP), przetłumaczy ją i wyświetli użytkownikowi „nową” zawartość pod własną domeną. Kod CMP zostanie załadowany na tej przetłumaczonej stronie i okaże się, że została załadowana pod domeną Google.

Typowymi domenami są na przykład:

  • appspot.com lub googleusercontent.com – używane w wersjach zapoznawczych GTM
  • shopifypreview.com lub mójshopify.com - Używany w podglądach przez Shopify
  • translate.goog – używany przez Google Translate
  • consentmanager.net - używany w consentmanager podglądy i w aplikacji SDK
  • googleadservices.com lub doubleclick.net – używane w reklamach Google
Powrót do góry